Skip to content

180-182 Huntington Ter

Newark, NJ 07112

Built 1922

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Apr 26, 2024

Property Information

Block3628
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page109

Building Details

Building Class43
Description2.5SF 2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,014
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$29,900
16%
Improvement Value:$161,700
84%
Total Assessment$191,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,287+2.0%
2024$7,143-0.2%
2023$7,154-1.7%
2022$7,281+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

To:

Sq Ft3,014DeedBook 20240, Page 27990

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 6205, Page 551

Property Built

Built

Year Built: 1922