Skip to content

171 Pomona Ave

Newark, NJ 07112

Built 1913

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Dec 24, 1996

Property Information

Block3698
Lot49
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page113

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,032
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$18,800
10%
Improvement Value:$169,100
90%
Total Assessment$187,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,146+2.0%
2024$7,005-0.2%
2023$7,016-1.7%
2022$7,140+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$150,000

To:

Sq Ft4,032DeedBook 5455, Page 659

Property Built

Built

Year Built: 1913