Skip to content

591-597 Elizabeth Ave

Newark, NJ 07112

Apartment

Last Sale Price
$997,396
Last Sale Date
Dec 23, 2020

Property Information

Block3644
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page109

Building Details

Building Class10
Description5SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.39

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$520,000
43%
Improvement Value:$680,000
57%
Total Assessment$1,200,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$45,636+2.0%
2024$44,736-0.2%
2023$44,808-1.7%
2022$45,600+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$997,396

To:

DeedBook 20211, Page 6203Recorded8/27/2021

Property Sale

Sale
$1,335,600

From:

To:

DeedBook 20161, Page 3769Recorded12/2/2016

Property Sale

Sale
$2,466,666
DeedBook 12103, Page 1126

Property Sale

Sale
$1,750,000
DeedBook 5547, Page 428