Skip to content

130 Hansbury Ave

Newark, NJ 07112

Built 1932

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 28, 2014

Property Information

Block3704
Lot47
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page113

Building Details

Building Class16
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,348
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,800
19%
Improvement Value:$142,600
81%
Total Assessment$176,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,458+2.1%
2024$6,326-0.2%
2023$6,337-1.8%
2022$6,453+1.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1932