Skip to content

198-200 Keer Ave

Newark, NJ 07112

Built 1927

Last Sale Price
$228,000
Last Sale Date
Dec 20, 2016

Property Information

Block3708
Lot51
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page113

Building Details

Building Class16
Description2.5SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,646
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
17%
Improvement Value:$145,100
83%
Total Assessment$175,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,659+2.0%
2024$6,528-0.2%
2023$6,538-1.7%
2022$6,654+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$228,000

To:

Sq Ft1,646DeedBook 20170, Page 1055

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 6371, Page 821

Property Sale

Sale
$156,000
DeedBook 6196, Page 886

Property Sale

Sale
$98,000
DeedBook 5681, Page 431

Property Sale

Sale
$33,000
DeedBook 4706, Page 161

Property Built

Built

Year Built: 1927