Skip to content

268-270 Pomona Ave

Newark, NJ 07112

Built 1925

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jun 20, 2011

Property Information

Block3718
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page107

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,446
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$19,000
11%
Improvement Value:$153,700
89%
Total Assessment$172,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,568+2.0%
2024$6,438-0.2%
2023$6,449-1.7%
2022$6,563+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 5932, Page 127

Property Built

Built

Year Built: 1925