Skip to content

277 Pomona Ave

Newark, NJ 07112

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 5, 2008

Property Information

Block3723
Lot29
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page107

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,755
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$19,800
13%
Improvement Value:$128,900
87%
Total Assessment$148,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,655+2.0%
2024$5,544-0.2%
2023$5,552-1.7%
2022$5,651+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1925