Skip to content

146-148 Dayton StNewark, NJ 07114

Built 1925

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Mar 26, 2022

Property Information

Block3746
Lot41
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page118

Building Details

Building Class43
Description2.5SF5UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,379
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$17,200
7%
Improvement Value:$224,600
93%
Total Assessment$241,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,196+2.0%
2024$9,014+55.5%
2023$5,795-1.7%
2022$5,898+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$390,000

To:

Sq Ft4,379DeedBook 20220, Page 34056

Property Sale

Sale
$51,200
DeedBook 4786, Page 479

Property Built

Built

Year Built: 1925