Skip to content

42-44 Ludlow St

Newark, NJ 07114

Built 1941

Last Sale Price
$660,000
Last Sale Date
Aug 18, 2024

Property Information

Block3763
Lot32
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page117

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,460
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$16,900
14%
Improvement Value:$104,300
86%
Total Assessment$121,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,359+2.1%
2024$4,268-0.2%
2023$4,276-1.8%
2022$4,356+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$660,000

To:

Sq Ft3,460DeedBook 20240, Page 50070

Property Sale

Sale
$300,000
Sq Ft1,888DeedBook 20230, Page 14710Recorded3/8/2023

Property Built

Built

Year Built: 1941