Skip to content

32 Dassing AveNewark, NJ 07106

Built 1907

Last Sale Price
$127,000
Last Sale Date
Jul 6, 2006

Property Information

Block4005
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page64

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,048
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,300
16%
Improvement Value:$114,400
84%
Total Assessment$135,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,161+2.0%
2024$5,059-0.2%
2023$5,067-1.7%
2022$5,157+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$127,000

To:

Sq Ft2,048DeedBook 6384, Page 558

Property Sale

Sale
$5,000
DeedBook 4932, Page 536

Property Built

Built

Year Built: 1907