Skip to content

45 Richelieu Ter

Newark, NJ 07106

Built 1905

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
May 11, 2011

Property Information

Block4172
Lot43
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page39

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,056
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$24,700
23%
Improvement Value:$82,700
77%
Total Assessment$107,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,084+2.0%
2024$4,004-0.2%
2023$4,010-1.7%
2022$4,081+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000

To:

Sq Ft2,056DeedBook 12311, Page 7380

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 12257, Page 5291

Property Sale

Sale
$365,000
DeedBook 12104, Page 4961

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 6234, Page 239

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 6047, Page 798

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5725, Page 898

Property Sale

Sale
$87,500
DeedBook 5005, Page 252

Property Built

Built

Year Built: 1905