Skip to content

127 Isabella Ave

Newark, NJ 07106

Built 1917

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 18, 2022

Property Information

Block4036
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page63

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,288
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$16,300
13%
Improvement Value:$113,200
87%
Total Assessment$129,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,925+2.0%
2024$4,828-0.2%
2023$4,836-1.7%
2022$4,921+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1917