Skip to content

151-153 Isabella Ave

Newark, NJ 07106

Built 1923

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Mar 27, 2020

Property Information

Block4036
Lot34
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page63

Building Details

Building Class43
Description2SF3UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage6,470
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$19,400
6%
Improvement Value:$304,500
94%
Total Assessment$323,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,318+2.0%
2024$12,075-0.2%
2023$12,094+42.1%
2022$8,512+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000

To:

Sq Ft6,470DeedBook 20200, Page 36316

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft3,986DeedBook 20180, Page 63641Recorded7/24/2018

Property Sale

SaleMulti
$20,000
DeedBook 12388, Page 7745

Property Built

Built

Year Built: 1923