Skip to content

75-77 Halstead St

Newark, NJ 07106

Built 1929

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Aug 31, 2007

Property Information

Block4202
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page40

Building Details

Building Class43
Description2SF2UG
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage4,032
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$18,300
8%
Improvement Value:$203,600
92%
Total Assessment$221,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,439+2.0%
2024$8,272-0.2%
2023$8,286-1.7%
2022$8,432+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

To:

Sq Ft4,032DeedBook 12086, Page 1496

Property Sale

Sale
$19,948
DeedBook 5295, Page 689

Property Sale

Sale
$71,000
DeedBook 4870, Page 555

Property Built

Built

Year Built: 1929