Skip to content

96 Vermont Ave

Newark, NJ 07106

Built 1907

Last Sale Price
$329,000
Last Sale Date
Mar 9, 2023

Property Information

Block4036
Lot65
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page63

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,531
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$16,300
8%
Improvement Value:$183,000
92%
Total Assessment$199,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,579+83.3%
2024$4,134-0.2%
2023$4,141-1.7%
2022$4,214+1.0%
Property History
Sales9

Property Sale

Sale
$329,000

To:

Sq Ft1,531DeedBook 20230, Page 18149

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,406DeedBook 20190, Page 23531Recorded3/14/2019

Property Sale

Sale
$60,000

From:

To:

Sq Ft1,406DeedBook 20180, Page 42254Recorded5/15/2018

Property Sale

Sale
$51,400

From:

To:

Sq Ft1,406DeedBook 20180, Page 15951Recorded2/22/2018

Property Sale

Sale
$89,000
DeedBook 5585, Page 712

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 5398, Page 194

Property Sale

Sale
$25,000

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 5130, Page 166

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 4888, Page 390

Property Built

Built

Year Built: 1907