Skip to content

27-29 Carolina Ave

Newark, NJ 07106

Built 1922

Last Sale Price
$72,000
Last Sale Date
Jul 23, 1993

Property Information

Block4042
Lot60
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page62

Building Details

Building Class16
Description1.5SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,520
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$17,800
15%
Improvement Value:$103,900
85%
Total Assessment$121,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,628+2.0%
2024$4,537-0.2%
2023$4,544-1.7%
2022$4,625+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$72,000

To:

Sq Ft1,520DeedBook 5275, Page 7

Property Built

Built

Year Built: 1922