Skip to content

936-944 18th AveNewark, NJ 07106

Commercial

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
Dec 23, 2020

Property Information

Block4043
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page62

Building Details

Building Class10
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,384
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$143,000
24%
Improvement Value:$457,000
76%
Total Assessment$600,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,670+2.0%
2024$25,164+73.6%
2023$14,495-1.7%
2022$14,752+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$850,000

To:

Sq Ft1,384DeedBook 20210, Page 6801

Property Sale

Sale
$105,000

From:

To:

DeedBook 12475, Page 6073Recorded12/27/2013

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 5974, Page 74