Skip to content

103 Carolina Ave

Newark, NJ 07106

Built 1926

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
Jan 29, 1991

Property Information

Block4043
Lot77
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page62

Building Details

Building Class16
Description2SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,980
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$17,300
14%
Improvement Value:$104,200
86%
Total Assessment$121,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,621+2.0%
2024$4,530-0.2%
2023$4,537-1.7%
2022$4,617+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$85,000

To:

Sq Ft1,980DeedBook 5156, Page 205

Property Sale

Sale
$27,000
DeedBook 4502, Page 961

Property Built

Built

Year Built: 1926