Skip to content

36-38 Sunset Ave

Newark, NJ 07106

Built 1889

Last Sale Price
$17,500
Last Sale Date
Aug 5, 1985

Property Information

Block4060
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page62

Building Details

Building Class16
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,128
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$19,400
16%
Improvement Value:$99,500
84%
Total Assessment$118,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,522+2.0%
2024$4,433-0.2%
2023$4,440-1.7%
2022$4,518+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$17,500

To:

Sq Ft2,128DeedBook 4884, Page 707

Property Built

Built

Year Built: 1889