Skip to content

73 Alexander St

Newark, NJ 07106

Built 1923

Last Sale Price
$10,000
Last Sale Date
Jul 16, 2023

Property Information

Block4060
Lot51
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page62

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,782
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$17,800
12%
Improvement Value:$130,400
88%
Total Assessment$148,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,636+2.0%
2024$5,525-0.2%
2023$5,534-1.7%
2022$5,632+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$10,000

To:

Sq Ft3,782DeedBook 20230, Page 51749

Property Sale

Sale
$41,800
DeedBook 4660, Page 70

Property Built

Built

Year Built: 1923