Skip to content

55 Sunset Ave

Newark, NJ 07106

Built 1944

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 28, 2024

Property Information

Block4061
Lot118
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page62

Building Details

Building Class15
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,440
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$14,800
16%
Improvement Value:$77,800
84%
Total Assessment$92,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,522+2.0%
2024$3,452-0.2%
2023$3,458-1.7%
2022$3,519+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$159,999
Sq Ft1,440DeedBook 20210, Page 45401Recorded4/13/2021

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 6009, Page 354

Property Sale

Sale
$43,000
DeedBook 5850, Page 707

Property Sale

Sale
$25,500
DeedBook 5165, Page 151

Property Built

Built

Year Built: 1944