Skip to content

86 Boylan St

Newark, NJ 07106

Built 1907

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Oct 19, 2021

Property Information

Block4061
Lot45
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page62

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,408
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$17,300
13%
Improvement Value:$119,200
87%
Total Assessment$136,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,941+2.1%
2024$4,839+10.7%
2023$4,373-1.8%
2022$4,454+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000

To:

Sq Ft2,408DeedBook 20220, Page 2209

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 4673, Page 544

Property Built

Built

Year Built: 1907