Skip to content

82 Brookdale Ave

Newark, NJ 07106

Apartment

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
May 6, 2022

Property Information

Block4063
Lot54
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page62

Building Details

Building Class10
Description3SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$120,000
24%
Improvement Value:$380,000
76%
Total Assessment$500,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,867+2.0%
2024$21,436+76.6%
2023$12,136-1.7%
2022$12,350+19.4%
Property History

Property Sale

Sale
$850,000

To:

DeedBook 20220, Page 48473

Property Sale

Sale
$435,000
DeedBook 20190, Page 72864Recorded8/6/2019

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 6071, Page 298

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5889, Page 488

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5543, Page 171

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 5067, Page 835