Skip to content

69-71 Brookdale Ave

Newark, NJ 07106

Apartment

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Jul 18, 2025

Property Information

Block4065
Lot59
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page40

Building Details

Building Class---
Description3SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$120,000
31%
Improvement Value:$264,000
69%
Total Assessment$384,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,604+2.0%
2024$14,316-0.2%
2023$14,339-1.7%
2022$14,592+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

To:

DeedBook 20250, Page 46636

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 12164, Page 3981

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 6019, Page 56

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 5815, Page 323

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5612, Page 511

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 5355, Page 472