Skip to content

87-89 Norwood StNewark, NJ 07106

Built 1968

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Jun 24, 2024

Property Information

Block4066
Lot49
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page40

Building Details

Building Class43
Description2SF2AG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,012
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$18,400
10%
Improvement Value:$171,100
90%
Total Assessment$189,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,207+2.0%
2024$7,065-0.2%
2023$7,076-1.7%
2022$7,201+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$525,000

To:

Sq Ft4,012DeedBook 20240, Page 42292

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 4981, Page 410

Property Built

Built

Year Built: 1968