Skip to content

45 Norwood St

Newark, NJ 07106

Built 1915

Last Sale Date
Nov 22, 2023

Property Information

Block4066
Lot71
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page40

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,888
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$16,500
16%
Improvement Value:$89,400
84%
Total Assessment$105,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,027+2.0%
2024$3,948-0.2%
2023$3,954-1.7%
2022$4,024+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$330,000
Sq Ft1,888DeedBook 20230, Page 32424Recorded5/31/2023

Property Sale

Sale
$225,000
Sq Ft1,888DeedBook 20220, Page 96981Recorded11/1/2022

Property Sale

Sale
$79,000
DeedBook 5235, Page 876

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 5209, Page 1

Property Sale

Sale
$5,000
DeedBook 5145, Page 79

Property Built

Built

Year Built: 1915