Skip to content

146-148 Brookdale Ave

Newark, NJ 07106

Built 1917

Last Sale Price
$32,481
Last Sale Date
Feb 13, 1987

Property Information

Block4070
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page62

Building Details

Building Class43
Description2SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,438
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$17,300
12%
Improvement Value:$121,400
88%
Total Assessment$138,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,275+2.0%
2024$5,171-0.2%
2023$5,179-1.7%
2022$5,271+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$32,481

To:

Sq Ft4,438DeedBook 4962, Page 999

Property Built

Built

Year Built: 1917