Skip to content

174 Smith St

Newark, NJ 07106

Built 1915

Last Sale Price
$35,000
Last Sale Date
Sep 30, 2010

Property Information

Block4115
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page40

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,373
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$15,400
11%
Improvement Value:$121,700
89%
Total Assessment$137,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,214+2.0%
2024$5,111-0.2%
2023$5,119-1.7%
2022$5,210+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$35,000

To:

Sq Ft4,373DeedBook 12286, Page 3957

Property Sale

Sale
$278,000
DeedBook 6321, Page 239

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 6250, Page 584

Property Sale

Sale
$19,000
DeedBook 6040, Page 659

Property Sale

Sale
$34,000
DeedBook 4606, Page 529

Property Built

Built

Year Built: 1915