Skip to content

138-140 Brookdale AveNewark, NJ 07106

Built 1925

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Dec 21, 2006

Property Information

Block4070
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page62

Building Details

Building Class43
Description2SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,458
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$17,600
13%
Improvement Value:$121,700
87%
Total Assessment$139,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,298+2.0%
2024$5,193-0.2%
2023$5,201-1.7%
2022$5,293+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000

To:

Sq Ft2,458DeedBook 12018, Page 3413

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 6040, Page 712

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5694, Page 617

Property Built

Built

Year Built: 1925