Skip to content

142 Brookdale Ave

Newark, NJ 07106

Built 1925

Last Sale Price
$172,000
Last Sale Date
Jan 31, 2019

Property Information

Block4070
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page62

Building Details

Building Class16
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,354
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,800
15%
Improvement Value:$100,900
85%
Total Assessment$118,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,514+2.0%
2024$4,425-0.2%
2023$4,432-1.7%
2022$4,511+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$172,000

To:

Sq Ft2,180DeedBook 20190, Page 22401

Property Sale

Sale
$22,595
DeedBook 5314, Page 299

Property Sale

Sale
$83,000
DeedBook 5047, Page 556

Property Built

Built

Year Built: 1925