Skip to content

133-139 Stuyvesant AveNewark, NJ 07106

Apartment

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
May 13, 1997

Property Information

Block4107
Lot72
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page61

Building Details

Building Class10
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.27

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$400,000
56%
Improvement Value:$315,700
44%
Total Assessment$715,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,218+2.0%
2024$26,681-0.2%
2023$26,724-1.7%
2022$27,197+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000

To:

DeedBook 5479, Page 362

Property Sale

SaleMulti
$348,750
DeedBook 5323, Page 548

Property Sale

SaleMulti
$87,070
DeedBook 5122, Page 756

Property Sale

SaleMulti
$87,070
DeedBook 4967, Page 59