Skip to content

21-23 Stuyvesant Ave

Newark, NJ 07106

Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 25, 2023

Property Information

Block4114
Lot54
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page40

Building Details

Building Class---
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$150,000
21%
Improvement Value:$549,100
79%
Total Assessment$699,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,587+2.0%
2024$26,062-0.2%
2023$26,104-1.7%
2022$26,566+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$700,000

From:

To:

DeedBook 20160, Page 75600Recorded9/1/2016

Property Sale

SaleMulti
$800,000
DeedBook 12133, Page 8890

Property Sale

SaleMulti
$277,000
DeedBook 6053, Page 601

Property Sale

SaleMulti
$330,000
DeedBook 5714, Page 745

Property Sale

SaleMulti
$76,000
DeedBook 4888, Page 811