Skip to content

31 Unity Ave

Newark, NJ 07106

Built 1926

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 18, 2022

Property Information

Block4076
Lot115
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page61

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,657
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,500
14%
Improvement Value:$127,100
86%
Total Assessment$148,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,651+2.0%
2024$5,540-0.2%
2023$5,549-1.7%
2022$5,647+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$320,947
DeedBook 5357, Page 71

Property Sale

Sale
$129,900
DeedBook 5058, Page 954

Property Sale

Sale
$88,000
DeedBook 5010, Page 233

Property Built

Built

Year Built: 1926