Skip to content

313-315 Smith StNewark, NJ 07106

Built 1925

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Jan 29, 1997

Property Information

Block4109
Lot60
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page61

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,670
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$17,800
14%
Improvement Value:$106,100
86%
Total Assessment$123,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,712+2.0%
2024$4,619-0.2%
2023$4,626-1.7%
2022$4,708+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$80,000

To:

Sq Ft1,670DeedBook 5461, Page 908

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 5378, Page 884

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 5208, Page 797

Property Sale

Sale
$26,900
DeedBook 5160, Page 858

Property Sale

Sale
$26,900
DeedBook 4501, Page 648

Property Built

Built

Year Built: 1925