Skip to content

292-294 Stuyvesant Ave

Newark, NJ 07106

Built 1951

Last Sale Price
$31,000
Last Sale Date
May 7, 1999

Property Information

Block4079
Lot37
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page61

Building Details

Building Class16
Description1SF1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,220
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$14,500
13%
Improvement Value:$100,500
87%
Total Assessment$115,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,373+2.0%
2024$4,287-0.2%
2023$4,294-1.7%
2022$4,370+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$31,000

To:

Sq Ft2,220DeedBook 5616, Page 408

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 4631, Page 1026

Property Built

Built

Year Built: 1951