Skip to content

18-20 Midland PlNewark, NJ 07106

Built 1925

Last Sale Price
$227,000
Last Sale Date
Jan 11, 2017

Property Information

Block4261
Lot31
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page60

Building Details

Building Class16
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,083
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,800
21%
Improvement Value:$108,400
79%
Total Assessment$137,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,218+2.0%
2024$5,115-0.2%
2023$5,123-1.7%
2022$5,214+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$227,000

To:

Sq Ft2,083DeedBook 20170, Page 14979

Property Sale

Sale
$102,500
DeedBook 12434, Page 4450

Property Sale

Sale
$34,000
DeedBook 4490, Page 783

Property Built

Built

Year Built: 1925