Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
746-756 Sandford Ave
Newark, NJ 07106
Church/Charitable
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 9, 2013
Property Information
Block4089
Lot60
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page67
Building Details
Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage546
Acreage0.75
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$508,200
59%
Improvement Value:$358,800
41%
Total Assessment$867,000
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2021 | $32,608 | — |
Property History
No events match the selected filters.