Skip to content

335-337 Chapman StNewark, NJ 07106

Built 1930

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Mar 25, 2021

Property Information

Block4089
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page67

Building Details

Building Class19
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,732
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$24,900
8%
Improvement Value:$282,200
92%
Total Assessment$307,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,337+2.0%
2024$12,094+126.2%
2023$5,347-1.7%
2022$5,442+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000

To:

Sq Ft2,732DeedBook 20210, Page 43489

Property Sale

Sale
$167,000

From:

To:

Sq Ft1,931DeedBook 20201, Page 11470Recorded11/10/2020

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5037, Page 893

Property Built

Built

Year Built: 1930