Skip to content

774-780 Sandford Ave

Newark, NJ 07106

Commercial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Feb 12, 2020

Property Information

Block4089
Lot36
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page67

Building Details

Building Class---
Description1SRC
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$220,000
88%
Improvement Value:$28,900
12%
Total Assessment$248,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,466+2.0%
2024$9,279-0.2%
2023$9,294-1.7%
2022$9,458-19.8%
Property History
Sales4

Property Sale

SaleMulti
$140,000
DeedBook 5479, Page 804

Property Sale

SaleMulti
$45,000
DeedBook 5439, Page 694

Property Sale

SaleMulti
$45,000
DeedBook 5223, Page 105

Property Sale

SaleMulti
$112,500
DeedBook 4920, Page 290