Skip to content

317 Chapman St

Newark, NJ 07106

Built 1928

Last Sale Price
$169,900
Last Sale Date
Nov 13, 2018

Property Information

Block4089
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page67

Building Details

Building Class16
Description2SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,447
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,000
20%
Improvement Value:$100,000
80%
Total Assessment$125,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,754+2.0%
2024$4,660-0.2%
2023$4,668-1.7%
2022$4,750+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$169,900

To:

Sq Ft2,134DeedBook 20181, Page 935

Property Sale

Sale
$110,000

From:

To:

Sq Ft1,447DeedBook 20180, Page 23497Recorded3/16/2018

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 5083, Page 651

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 5032, Page 620

Property Built

Built

Year Built: 1928