Skip to content

108-110 Underwood StNewark, NJ 07106

Built 1930

Last Sale Price
$37,500
Last Sale Date
Jan 15, 1979

Property Information

Block4099
Lot107
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page67

Building Details

Building Class16
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,438
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$25,000
18%
Improvement Value:$114,900
82%
Total Assessment$139,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,320+2.0%
2024$5,215-0.2%
2023$5,224-1.7%
2022$5,316+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$37,500

To:

Sq Ft1,438DeedBook 4631, Page 764

Property Built

Built

Year Built: 1930