Skip to content

239-241 Stuyvesant Ave

Newark, NJ 07106

Built 1925

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Dec 10, 2019

Property Information

Block4100
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page67

Building Details

Building Class43
Description3SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,985
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$17,200
6%
Improvement Value:$286,700
94%
Total Assessment$303,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,557+2.0%
2024$11,329-0.2%
2023$11,348+82.6%
2022$6,213+1.0%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$375,000

To:

Sq Ft2,985DeedBook 20200, Page 23832

Property Sale

SaleMulti
$225,000
DeedBook 12121, Page 8778

Property Sale

SaleMulti
$310,000
DeedBook 6334, Page 536

Property Sale

SaleMulti
$158,000
DeedBook 6063, Page 927

Property Sale

SaleMulti
$75,000
DeedBook 5203, Page 6

Property Sale

SaleMulti
$55,000
DeedBook 4815, Page 605

Property Built

Built

Year Built: 1925