Skip to content

243-245 Stuyvesant Ave

Newark, NJ 07106

Commercial

Last Sale Price
$55,000
Last Sale Date
Sep 29, 2017

Property Information

Block4100
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page67

Building Details

Building Class---
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,200
70%
Improvement Value:$25,000
30%
Total Assessment$82,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,126+2.0%
2024$3,064-0.2%
2023$3,069-1.7%
2022$3,124+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$55,000

To:

DeedBook 20170, Page 92013

Property Sale

SaleMulti
$39,608
DeedBook 5399, Page 512

Property Sale

SaleMulti
$175,000
DeedBook 5098, Page 932

Property Sale

SaleMulti
$115,000
DeedBook 5026, Page 143