Skip to content

28 Lenox St

Newark, NJ 07106

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 3, 2014

Property Information

Block4100
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page67

Building Details

Building Class16
Description3SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,790
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,300
17%
Improvement Value:$122,600
83%
Total Assessment$147,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,625+2.0%
2024$5,514-0.2%
2023$5,523-1.7%
2022$5,620+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$40,101
DeedBook 4810, Page 895

Property Built

Built

Year Built: 1925