Skip to content

89-91 Underwood St

Newark, NJ 07106

Built 1925

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Jul 13, 2007

Property Information

Block4100
Lot67
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page67

Building Details

Building Class16
Description2SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,132
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$26,000
20%
Improvement Value:$104,400
80%
Total Assessment$130,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,959+2.0%
2024$4,861-0.2%
2023$4,869-1.7%
2022$4,955+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft1,132DeedBook 12076, Page 7915

Property Sale

Sale
$130,500
DeedBook 5756, Page 155

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5152, Page 763

Property Sale

Sale
$69,000
DeedBook 5132, Page 525

Property Built

Built

Year Built: 1925