Skip to content

23 Lenox St

Newark, NJ 07106

Built 1920

Last Sale Price
$187,000
Last Sale Date
Dec 23, 2019

Property Information

Block4104
Lot32
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page61

Building Details

Building Class16
Description2SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,264
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$23,800
21%
Improvement Value:$89,500
79%
Total Assessment$113,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,309+2.0%
2024$4,224-0.2%
2023$4,231-1.7%
2022$4,305+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$187,000

To:

Sq Ft1,264DeedBook 20200, Page 20618

Property Sale

Sale
$37,000
DeedBook 4723, Page 947

Property Built

Built

Year Built: 1920