Skip to content

318-320 Smith St

Newark, NJ 07106

Built 1915

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Aug 31, 2021

Property Information

Block4108
Lot35
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page61

Building Details

Building Class45
Description2SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,222
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$17,800
7%
Improvement Value:$236,200
93%
Total Assessment$254,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,660+2.0%
2024$9,469+99.7%
2023$4,742-1.7%
2022$4,826+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft2,222DeedBook 20211, Page 12935

Property Sale

Sale
$140,500
DeedBook 5141, Page 899

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 4456, Page 88

Property Built

Built

Year Built: 1915