Skip to content

37 Mead St

Newark, NJ 07106

Built 1897

Last Sale Price
$103,000
Last Sale Date
Sep 14, 1989

Property Information

Block4108
Lot68
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page61

Building Details

Building Class43
Description2SF1UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,104
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$17,800
15%
Improvement Value:$104,900
85%
Total Assessment$122,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,666+2.0%
2024$4,574-0.2%
2023$4,582-1.7%
2022$4,663+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$103,000

To:

Sq Ft2,104DeedBook 5096, Page 39

Property Built

Built

Year Built: 1897