Skip to content

594-596 Sandford Ave

Newark, NJ 07106

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 23, 2012

Property Information

Block4109
Lot35
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page61

Building Details

Building Class16
Description2.5SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,908
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$18,900
13%
Improvement Value:$126,400
87%
Total Assessment$145,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,526+2.0%
2024$5,417-0.2%
2023$5,426-1.7%
2022$5,521+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$226,600
DeedBook 6245, Page 504

Property Sale

Sale
$27,000
DeedBook 4544, Page 163

Property Built

Built

Year Built: 1925