Skip to content

532-534 Sandford Ave

Newark, NJ 07106

Commercial

Last Sale Price
$1,140,000
Last Sale Date
Mar 11, 2022

Property Information

Block4109
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page61

Building Details

Building Class---
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,400
4%
Improvement Value:$510,100
96%
Total Assessment$530,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,175+2.0%
2024$19,777-0.2%
2023$19,809-1.7%
2022$20,159+1.0%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$1,140,000

To:

DeedBook 20220, Page 48064

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

DeedBook 20150, Page 80804Recorded10/23/2015

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

DeedBook 20150, Page 80801Recorded10/23/2015

Property Sale

SaleMulti
$625,000
DeedBook 6375, Page 901

Property Sale

SaleMulti
$185,000
DeedBook 5674, Page 1

Property Sale

SaleMulti
$70,000
DeedBook 5439, Page 695

Property Sale

SaleMulti
$70,000
DeedBook 4872, Page 936